Rady a triky

Všetky nižšie uvedené informácie sú iba informatívne.

Škvrny od lepidla
Acetón je dobrý prostriedok na odstraňovanie škvŕn od lepidiel z kobercov a čalúnenia. Dajte však pozor, aby súčasne so škvrnou nepustila tiež farba čisteného materiálu. Preto pred jeho použitím doporučujeme vyskúšať stálosť farieb na skrytom, či neviditeľnom mieste.
Škvrny od krvi
Škvrny na koberci, či čalúnenie ihneď navlhčite studenou vodou a potom potierajte slabým roztokom čpavku. Nikdy nepoužívajte vodu teplú.
Škvrny od vajec
Navlhčite a potrite soľou, alebo možno použiť aj octovú vodu. Nechajte chvíľku pôsobiť a opláchnite studenou vodou.
Škvrny od piva

Mydlový roztok s trochou čpavku – to je to pravé na škvrny od piva. Po použití treba čistený materiál dočistiť, či opláchnuť čistou vlažnou vodou.
Mastné škvrny
Čerstvé mastné škvrny je možné prežehliť cez obrúsok, alebo „pijak“, ktorý do seba mastnotu vsiakne. Škvrny možno tiež posypať hladkou múkou, ktorá do seba mastnotu nasaje a potom dočistiť vodou s pridaním gélu na holenie. Gélom na holenie (pozor, pena na holenie nie je tak účinná ako gél) možno tiež odstrániť staršie, už zaschnuté mastné škvrny.
Škvrny od kávy
Polejte najskôr minerálkou, nechajte chvíľku pôsobiť a potom vysušte. Zvyšok dočistite liehom.
Škvrny od pera
Opakovane potierame liehom a potom dôkladne vyčistíme. Na atrament použijeme handričku namočenú (pozor nežmýkať) v horúcom mlieku, ktorý na škvrnu priložíme necháme pôsobiť a vyčistíme.
Škvrny od špenátu
Potierame surovým zemiakom a potom vyčistíme pomocou gélu na holenie.
Škvrny od guláša a ďalšie škvrny neznámeho pôvodu
Použijeme prípravok na čistenie skiel, postriekame a po chvíľke vytrieme suchou handričkou. Môžeme použiť aj neriedený prostriedok na riad. Potom však dôkladne vyčistíme.
Škvrny od rúžu
Najlepšie vyčistí čistý lieh. Škvrny od ovocia Potrite teplým nízkotučným cmarom a vyčistite vlažnou vodou. Možno použiť aj citrónovú šťavu (necháme chvíľku pôsobiť), prípadne riedený čpavok. Potom je nutné dokonale dočistiť vodou.
Škvrny od vína – Biele víno
Škvrna po strojnom vyčistení zmizne.
Škvrny od vína – Červené víno
Čerstvé škvrny je potrebné ihneď poliať bielym vínom, alebo zasypať soľou, ktorá do seba vsaje farbu. Staršie škvrny vyčistíme gélom na holenie a dôkladne opláchneme.
Hrdzavé škvrny
Očistite vriacou citrónovou šťavou. Možno použiť aj prášok do pečiva, pred jeho použitím je však nutné najprv škvrnu navlhčiť a po jeho niekoľkominútovom pôsobení vyčistiť.
Škvrny od čokolády
Zmiešajte glycerín a vaječný žĺtok, natrite, nechajte pôsobiť a potom vyčistite teplou vodou.
Škvrny od vosku
Prežehlite cez pijavý papier a v prípade potreby dočistite benzínom, alebo náhradou terpentínu. 
Škvrny od jahôd
Pred vyčistením ošetríme horúcou octovou vodou.
Žuvačka na koberci
Priložíme kocku ľadu a po stvrdnutí Zoškrabte. Zvyšok dočistíme technickým liehom.
Škvrny pri vchodoch
Čerstvú špinu nanosenú z ulice odstránime najlepšie soľou. Inkriminované miesto posypeme, necháme pôsobiť 30 minút a potom vysajeme.
Mačacie, psie a iné zvieracie chlpy
Najlepšie odstránime navlhčenou špongiou, prípadne handričkou po mokrom strojovom čistení.
Vytlačené miesta od nábytku
Na vytlačená miesta od nábytku položíme vlhkú nevyžmýkanú handru a ľahko prežehlíme. Potom za pomoci kefy vlas koberca zdvihneme.
Koberce na snehu
Aby koberec dostal zase žiarivú farbu, položte ho v zime vrchnou stranou do snehu a dôkladne vyklepte. Sneh však nesmie byť príliš mokrý, pretože by koberec pohltil veľa vlhkosti.
Koberec, tvrdošijné škvrny
Máte na koberci tvrdošijne odolávajúce a neodstrániteľné škvrny neznámeho pôvodu? Potom to skúste prostriedkom na umývanie skla. Jednoducho škvrnu postriekajte a miesto vytrite čistou handrou. Tak zmiznú dokonca aj škvrny po kréme na topánky.
Koberec, žiarivé farby
Farby koberca sa opäť rozžiaria, keď vyčistený koberec potrite vodou s prídavkom octu. Starý zašlý koberec oživíte tak, že ho rovnomerne posypete soľou a necháte soľ deň alebo dva zašliapať. Potom ju z koberca vysajete.
Kokosové behúne, pranie
Kokosové behúne najlepšie očistíte vo vani pod tečúcou vodou. Potom ich zavesené usušíte. Pred položením musia byť úplne suché, inak začne kokosové vlákno zahnívať.

Po každom vyššie uvedenom čistenie je dôležité škvrnu dôkladne zbaviť všetkých čistiacich prípravkov čistou vodou a čo najrýchlejšie vysušiť (môžeme použiť napríklad sušič vlasov). V prípade, že saponát, či iný prípravok dôkladne neodstránime sa na vyčistený povrch bude znovu a znovu prichytávať ďalšia špina a prach.

Ďalej odporúčame čo najskôr po prevedení „prvej pomoci“ vyčistiť celý koberec za pomoci čistiacej techniky pre hĺbkové čistenie.